7 sene önce
7 sene önce

2017 En iyi Üniversite Sıralaması Belli Oldu

Kariyer planlaması yapan, iş yaşamında önemli bir tercih aşamasında bulunan milyonlarca öğrenci bu önemli kararı verirken üniversitenin dünya sıralamasını da merak ediyor. İş dünyasında en etkili olan üniversiteler, Kamuda ve bürokraside en iyi konumda bulunan, en iyi eğitimi veren üniversiteler etkili olurken. Dünya sıralamasında ilk sıralarda buluna üniversiteler de öğrenci tercihinde önemli etken. Times Higher Education’un (THE) paylaştığı sıralamada bu anlamda etkili oluyor.

Araştırmalar Üniversitenin öğrenim kalitesine iş dünyasında endüstri bağlantılarına,  Uluslararası vizyonu gibi kriterlerle ölçerken Türkiye’de bulunan üniversitelerden bu listeye giren 18 üniversite bulunuyor.

Bu yıl il kez sıralama giren Üniversiteler; Atılım, İzmir Teknoloji Enstitüsü, Doğu Akdeniz, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Ankara, Gazi ve Marmara üniversiteleri oldu.

Sıralamada 800 üstünde bulunan üniversiteler Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi,

600 ile 800 arasında bulunan üniversiteler ; TOB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Orta Doğu teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe üniversitesi, Doğu Akdeniz üniversitesi

500-600 sıralamasında bulunan Üniversiteler; İstanbul teknik Üniversitesi,

400-500 arasında bulunan üniversiteler ; Boğaz içi Üniversitesi Atılım üniversitesi,

350-400 arasında bulunan Üniversiteler; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

300-350 ; Sabancı Üniversitesi

250-300 arasında bulunan üniversiteler Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasında birinci sırada yer aldı.

Paylaşın