6 sene önce
6 sene önce

Açıktan Üniversite Okumak İçin Ne Gerekli?

Üniversite hayalleri için sınavlarda ter döken adaylar, tercih işlemleri sırasında en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de uzaktan eğitim ve açık öğretim sistemiyle üniversite bitirmek olmuştur. Bulunduğu şehirden uzaklaşmak istemeyen ya da açık öğretimin sunduğu imkânlardan yararlanmak isteyen öğrenci adayları için açık öğretimde okumak için hangi şartlar gerektirdiğini araştırdık.

Türkiye’de açık öğretim sistemiyle öğrenci alan üniversitelerin en başında Anadolu Üniversitesi gelmektedir. Geçtimiz yıllarda mezunlarını vermeye başlayan İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi de eğitim alanında ön lisans ve Lisans dışarıdan açıktan üniversite okumak isteyenlerin tercih edecekleri bölümler arasında bulunmaktadır.

Hangi önlisans ve Lisans bölümleri okunabilir.

Açık öğretim Lisans bölümleri coğrafya ,Felsefe, İktisat, İşletme, Sosyoloji, Tarih, Maliye Lisans bölümleri ile Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği, Hukuk Büro yönetimi ve sekreterliği, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmetler Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Kültür Miras ve Turizm gibi ön lisans bölümleri tercih edebilir

Açık öğretim okumak için şartlar neler?

Lise mezunu olanlar YGS sınavına girerek aldıkları puanlarla, tercih işlemlerinde herhangi bir açık öğretim bölümünü tercih edebilirler.  Üniversitelerin Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede okuyanlar ikinci üniversite kaydı ile üniversitelerin 2. Lisans bölümü kayıt tarihlerinde başvuru yapabilirler. Herhangi bir ön linsans mezunları lisans tamamlama bölümleri ile açık öğretim sistemiyle kayıt yapan üniversitelerin kayıt tarihlerinde bölümlere başvurabilirler.

Paylaşın