6 sene önce
6 sene önce

2017-2018 Lise Mezunu PÖH ve PMYO Polis Alımları

Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımları ne zaman yapılacak? EGM polis ihtiyacını gidermek için istihdam edilecek olan personeller için  Polis Akademisi başvuru şartlarını ve kadro sayısını açıklayacak.  Polis alımı lise mezunu olanlardan da alınacak. Her yıl olduğu gibi lisans mezunları polislik alımlarına da başvurular yapılmakta. EGM duyuruları ile hak kazanan adaylar Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim alınacaklar, Eğitimler POMEM ve PAEM için gerçekleşecek olan öğrenci alımları ne zaman yapılacak? 2017 yılında polislik alımı olması beklenmiyor. Lise mezunu polis  alımı 2017 / 2018 – 22. dönem POMEM alımları için başvurunun yapılacağı tarih belli oldu mu işte detaylar.

PMYO ve PÖH Alım ilanı ne zaman yayımlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yeni sınav yönetmeliği ile sınav sistemi değişti daha önce YGS olarak isimlendirilen sınavın yeni ismi YKS oldu. Erkek – bayan 2018 polis alımları bu sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması eklenecek. YKS sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ÖSYM sınav takvime göre en geç Ağustos ayında olması bekleniyor. İçişleri Bakanlığı EGM polis memuru alımlarına plan yapıldığı bakanlık, göreve alınan memurlar da özlük hakları bakımından İçişleri Bakanlığa bağlı olarak görev alacaklar. Geçtiğimiz günlerde yapılan duyularda lisans mezunlarında 11 bin alım gerçekleştirecek. Önlisans mezunları polis alımlarının da açıklanan akam 2 bin civarında olmuştu. Lise mezunlarının memur sınavlarında  daha çok başvuru olmakta bu sebeple yeni mezun olan ve atanma bekleyen adaylar alımların yapılmasını ve bu rakamın fazla olmasını bekliyor.

Lise mezunlarının bu mesleğe için 2 farklı alım yapılıyor. Polis Özel Harekat alımları ile Polis Meslek Yüksek Okullarına öğrenci olarak yapılan alımlar. Bu sınavlardan kpsssiz PÖH alımları için sınav şartı kaldırılmasıyla memur olmak isteyen on binlerce adaya umut oldu. Aralık ayında yada 2018 yılının ocak ayında bir ilan daha açıklanması beklenmekte. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyet Genel Müdürü Mustafa Çalışkan Türkiye’de 500 kişiye bir polisin düştüğüne dikkat çekerek Avrupa’nın bir çok ülkesinde bu rakamın  250 kişiye bir polis olduğunu belirtti.

Polislik alımlarında yaş şartı kaç?

Adaylar başvuru şartlarını taşımaları gerekiyor. Gerçekleşecek olan başvurular Alım ve Usülleri yönetmeliği madde 7-c maddesi ile yaş şartı kısmı açıklanmakta. Buna göre özel harekat olmak isteyenler 28 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Diğer yandan 18 yaşından büyük olmaları da diğer bir gerekli şartlardan bir tanesidir. Buna göre sınavın yapıldığı yılda 31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar şartı taşımış olacaklar.

2018 polis maaşları ve özlük hakları

Yeni göreve başlayan  bu kadroda bulunan memurlar trafik, asayiş, çevik kuvvet, özel harekatçı yada İstanbul yada doğuda çalışanlarda tazminat farklılıkları bulunuyor. 400’den başlayan görev tazminatları ödeniyor. Farklı branşlarda görev alanların tamamı taban maaşları aynı olmakta. 2017’de ve 2018 yılından itibaren 4500 ile 5000 Tl arasında bir maaş almaktadırlar.

Paylaşın