7 sene önce
7 sene önce

2017 Zabıt Katipliği Alımları Ne Zaman?

Zabıt katipliğe başvuracak olan adayların Adalet Bakanının 2017 yılında zabıt katipliği alınacak müjdesi ile duyuruları takip etmeye devam ediyor.

Zabıt Katipliği mesleği

Ortaokul öğrencilerin ruh hali
Adalet Bakanlığı taşra teşkilatında ve merkez teşkilatında çalışan  yardımcı yargı görevlisidir. taşra teşkilatında mahkemelerde ve duruşmalarda görevlidirler.

KPSS sınavından yeterli puan alan bir çok adayın en çok ettiği sınavlardan olan Adalet Bakanlığı Zabıt Katipliği sınavları ne zaman olacak. Adliyelerde mahkemelerde ve duruşmalarda görevli olan zabıt katipliği, Uygulama sınavında hızlı yazmada başarılı olan adaylar arasından alınıyor.

Zabıt Katipliği sınav duyuruları 

Zabıt katipliği sınavları adalet komisyonları tarafından yapılmakta. Adliyelerde kurulan adalet komisyonları başvuru yapan adaylardan puan sıralamasına göre 10 parmak sınavına alıyor. En son olarak mülakat sınavına da giren adaylar bu sınavdan başarılı olanlar Zabıt katibi unvanı ile atanıyor. Uygulama sınavının yapılmasına 1 hafta kalana Adalet bakanlığı İnternet sitesinden sınav metinleri yayımlanacak. Metinler kura ile belirlenerek adaya yazdırılması istenilecek. Yanlış yama sınır ise yüzde 40 sayılacak.

Paylaşın