6 sene önce
6 sene önce

DGS Ek Yerleştirme Tercih Sonuçları 2017

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Dikey Yerleştirme tercih sonuçlarında boş kalan kontenjanlar için DGS ek tercih aldı. 2017 DGS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacağını merak eden adaylar için ÖSYM son dakika açıklaması yapıldı mı?

2017 DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? | ÖSYM sonuç açıklama ekranı

2017 – 2018 Eğitim ve öğretim yılının başlaması ile Üniversitelere yeni kaydını yaptıracak olan adaylar ÖSYM’den tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. DGS ek yerleştirme tercihleri 31 Ekim 017 tarihinde bitti. adaylar tercih ücretini ödeyerek ÖSYM resmi İnternet sitesinden tercihlerini gerçekleştirdi. İki yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olan adaylar için umut kaynağı olan merkezi yerleştirmede boş kalan kontenjanlara kayıt yaptırmayı hak eden öğrenciler 2017 2018 eğitim öğretim yılında eğitimlerine devam edebilecek. atanamayanlar ise 2018 DGS sınavına yeniden hazırlanarak şansını gelecek sene yeniden deneyecek.

DGS’de Açıköğretim kazanmak puan kırar mı?

Adayların en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de tercihlerde Açık öğretim fakültelerini tercih ederek kazandıklarında bu bölümü okumak istemediklerimi fakat son tercih olarak atanamazsam bu ölümü okurum mantığı ile yaklaşmaları olmakta. Adaylar açık öğretim tercihlerini kazandıklarını gördüklerinde ise gelecek yıl DGS sınavına yeniden hazırlanma düşüncesine girmeleri DGS hesaplamasında kullanılan başarı puanlarının düşürüldüğü gerçeği ile tanışmalarıyla  yüz yüze kalmalarıyla yaşanıyor. Adaylar mutlaka yaptıkları tercihlerde okumak istemediği bölümleri tercihlerinde bulundurmaması önem arz etmekte. Diğer yapılan hatalar ise tek tercih yapılması ölü tercih olarak nitelendirilen programların alt sıralarda bulunması fikri olmadığı bölümleri isminin yada maaşının iyi olması nedeniyle tercih edilmesi.

Paylaşın