7 sene önce
7 sene önce

Hukuk Mezunları Ne İşi Yapar?

Dört yıllık Hukuk Fakültesini kazanarak kariyer hedeflerini planlayan; hukuk fakültesini bitirerek KPSS sınavlarına hazırlanan meslek planlaması yapmak isteyen adayların merakla sorduğu Hukuk Fakültesini neden bitirmeliyim? Hukuk bitirince ne olabilirim. Hakim ve savcı olmak için Hukuk mezunu olmak yeter mi? KPSS ile Hukuk Fakültesi olabilecek meslekler neler? işte detaylar.

Üniversitelerin Hukuk Fakültelerinde 4 yıllık Lisans Hukuk bölümü  mezunu olanların seçebilecekleri meslekleri diğer mezunlara oranla daha fazladır. Hukuk fakültelerinden mezun olanların yapabilecekleri meslekler. Hakim ve Savcılık, Avukatlık, kamu avukatlığı, özel avukatlık, icra müdürü, kaymakamlık, kurumlarda uzmanlık, Hukuk danışmanı, noterlik, adalet uzamanı, müffetişlik, hukuk fakültelerinde akademisyen olarak sayılabilmektedir.

Hukuk mezunlarının iş olanakları diğer fakültelere oranlara daha fazladır. Popüler olan meslekler avukatlık hakim ve savcılık mesleğidir. hakim ve savcılık mesleğine başvurular Adalet Bakanlığı tarafından yapılan alımlarla gerçekleşmektedir.

Paylaşın