5 sene önce
5 sene önce

Öğretim Elemanı Alımlarında Ales Muafiyeti

Yüksek Lisans ve doktora yapmak isteyen öğrenciler ile Öğretim elemanı olmak isteyen adayların katıldığı ALES sınavına muafiyet olan 3 grup bulunmakta.

Öğretim elemanı atamalarını düzenleyen Yönetmeliğin 6. maddesinde 1. fıkrasının 6 bendine göre öğretim üyesi dışında bulunan öğretim elemanı kadrolarına atanabilmek için Ales sınavından en az 70 puan ile yabancı Dil sınavı eş değerliklerin kabul edilen sınavlardan en az 50 puan almak şartı bulunmaktadır.

Hangi kadrolara atanmak için Ales kullanılır

Üniversitelerin Eğitim ve öğretim planlamacısı çevirici uzman okutmak araştırma görevlisi ile öğretim görevlisi olabilmek için ales puanı kullanılmaktadır.

İlgili yönetmeliğin 3 maddesinde, atama yaparken Ales puanı aranmaz işte Ales’ten muaf olanlar;

-14. madde 1. fıkra ile yüksek öğrenim kurumlarında çalışmakta iken ayrılanlar öğretim elemanı kadrosuna atanırken ales puanı aranmaz.

-78 sayılı YÖK kadroları hakkındaki kanunun ek 8. maddesine göre 31 uzmanlık kadrosuna atanmak için ales puanından muaf tutulurlar.

-Lisans üstü öğrenimi tamamlayan  sanatta yeterlik ve tıp ile diş hekimliği uzmanı olanların, doktora eğitimi alanlarda muaf tutulurlar.

Paylaşın