Öğretmenlik Mülakatında Ne Giyilir?

Resmi gazete yayımlanan sözleşmeli öğretmenlerin istihdam edilmesine ilişkin yönetmelik ile öğretmenlere sözlü mülakat getirildi. Öğretmen alımında yapılan bu köklü değişiklik ile sözleşmeli öğretmen adaylarına bir sınav daha gözüktü. İsdihdam edilecek olan öğretmen sayısının üç katı olmak üzere mülakata girerek başarılı olan öğretmen adaylarının atanması yapılacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde öğretmen ataması müjdesi ile 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklandı. Mülakata girecek öğretmen sayısı ise 60 bin olacak.

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler.

Öğretmenlik mülakatında nasıl hazırlanmak gerekir. Mülakatta ne giyilir. Nasıl bir giyim tarzı mülakat için uygundur. Bu konuları sizler için araştırdık

Bakımlı Olun.

Öncelikle mülakata girecek adayların dikkat etmesi gereken mülakat için özenli bir görünüme sahip olunmalı. Saç ve sakal tıraşı ile mülakat sınavını önemsediğini gösterilmeli. Temiz ve ayakkabı bakımı tırnak bakımı yapılarak çok ağır olmayan güzel kokular sürülmesi gibi kendinizi iyi hissedeceğiniz bir şekilde hazırlanılmalıdır.  Bayanlar için ise saçlarının güzel bir şekilde yapılmalı, makyaj yapılıyorsa aşırıya kaçmamalı, seçilen renklerin iş görüşmesine uygun olması önemlidir.

İş kültürüne uygun kıyafetler seçilmeli.

Seçilen kıyafetlerin spor tarz olmamasına dikkat edilmeli ve girecek olunan mülakat ile talip olduğunuz işe uygun kıyafetler seçilmeli erkekler için koyu renkli takım elbiseler düz ayakkabılar uzun kol gömlek gibi şık bir görünümlü kıyafetler seçilmelidir. Bayan adaylar için ise klasik ayakkabılar şık bir takım elbise giyebilirler.

Paylaşın