7 sene önce
7 sene önce

Şehit ve Gazi Yakınları Nasıl Memur Olur?

657 sayılı DMK’ya göre kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin yüzde ikilik kısmını terör mağduru şehit ve gazi yakınları istihdam edilir.  5018 sayılı kanunda 1.23. ve 4 sayılı cetveldeki kamu kurumlarının KİT’lerin, ve bağlı ortaklarının belediyelerin, terör mağduru şehit ve gazi yakınlarını istihdam etmek zorundadır.

Kimler başvurabilir?

Şehit yakınlarından hayatını kaybedenin eşi veya çocuklarından bir tanesi ile anne baba veya kardeşlerinden bir tanesi olmak üzere iki kişi isdihdam edilir. Kullanmayanların olması halinde istihdam hakkında A maddesinde belirtilen kişilerden iki kişi başvurabilir. Maluller için ise eş veya çocuklardan birisi eşi ve çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi kullanır.

Hangi kadrolara atanırlar?

Eğitim durumuna göre eğer orta okul mezunu ise hizmetli sınıfına atanırlar.  Lise ve yüksek okul mezunları ise memur sınıfına atanırlar.

Atamaları hangi kurum yapar.

İçişleri Bakanlığı her yıl başvuru ile tespit edilen kişileri DPB’ye gönderir. Devlet Personel Başkanlığınca her yılın mart ve eylül aylarının sonlarına doğru 45 gün içinde atamaları yapılır.

Paylaşın