6 sene önce
6 sene önce

TEOG Yerine Hangi Sistem Gelecek?

TEOG sistemi kaldırılması ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmişti. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon ekranlarından TEOG sistemini yeniden ele alınması gerektiğini aktarmasıyla sınav sisteminin yeniden masaya yatırılmış ve yerine getirilmesi planlanan sınav sistemi hakkında ipuçları aranmıştı. 2018’de TEOG yerine gelecek sınav nasıl olacak diye merak eden öğrencilere MEB üç alternatif üzerinde çalıştıklarını aktarmıştı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, TEOG’a üç alternatif olabilecek sistem üzerinde çalıştıklarını aktarmıştı.

3 sınav sistemi üzerinde duruluyor.

Açık uçlu sınav sistemi nedir? MEB’in göze çarpan üç sınav modelinde göze çarpan çalışmalarda her lise kendi sınavını gerçekleştirmesi, bakanlığın merkez bir sınav üzerinden değerlendirmeye tabi tutulması, adrese dayalı kayıt sistemine göre yerleştirme yapılması gibi alternatifler üzerine duruluyor. Açık uçlu sınav sistemi getirilmesi gündeme gelmişti. Açık uçlu sorularda cevabın yine optik okuyucuya işaretlenmesi ile cevabın kodlanması sağlanacak. Teog yerine getirilmesi düşünülen mis sistemi hakkında detaylı bilgiler yakında gelecektir. Adaylar soruyu çözdükten sonra çıkan doğru cevabı kodlayacak.

MEB resmi İnternet sitesi üzerinden açık uçlu sorulara örnek yayımlanması bekleniyor. 1300 bin öğrenciyi ilgilendiren sınav sistemi için Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bu konudaki çalışmaları devam ediyor.

Paylaşın