7 sene önce
7 sene önce

Tezsiz Yüksek Lisans Mezunu Akademisyenliğe Başvurabilirmi?

Öğretim görevlisi alımlarında başvuru şartı olarak istenen yüksek Lisans mezuniyetinde kafalarda soru işareti olan tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisans aynı mı. tezsiz yüksek Lisans mezunları akademisyen alımlarına başvuru yapabilir mi?
Yüksek Öğretim kurulu YÖK 14 Mart 2016 tarihi yönetmelik değişikliği ile Tezli ile Tezsiz yüksek lisans arasında fark oluşturacak bir değişikliğe gidildi. Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikte Ön Lisan düzeyinde eğitim veren birimlerde görev almak isteyen akademisyenler için Tezli yüksek lisans şartı koydu.
Öğretim Üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak Merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin esaslar hakkında yönetmelik değişikliğinde öğretim elemanı alımlarında tezsiz yüksek lisans programları tecrübe şartı istenen ilanlarda kullanılamayacak.

10 mart öncesinde tecrübe şartı

Yök 10 mart 2017 tarihinde aldığı bir karar ile 14 mart 2016 tarihinden önce herhangi bir tezsiz yüksek öğretim programına kayıt olanların programlarına tecrübe şartı olarak kabul etmesine kadar verdi.

Paylaşın