6 sene önce
6 sene önce

Asker Öğretmenlik Kontenjanları 2018

Askerlik dönemi gelen öğretmenlerin kısa dönem askerlik, asteğmenlik ve asker öğretmen olarak vatan görevini yapabilirler . Askerlik görevinde, öğretmen askerliği tercih etmek isteyenlerin merakla takip ettiği öğretmen askerlik kontenjanları belli oldu mu?

Asker öğretmenlik

Bilindiği üzere 20 yaşını dolduran her Türk genci askerlik görevini yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri himayesinde vatan görevlerini icra eder. Askerlik görevini yaparken bazı dönemlerde bedelli askerlik kavramı ile bedel yatırarak askerlik görevinden muaf sayılabilmekte. Gerekli şartları tutan kişiler tarafından yararlanılan bir hak olarak sunulmakta. Bu istisnai durum haricinde askerlik görevi Kısa dönem ve uzun dönem olarak icra edilir. Kısa dönem askerlik görevinde bulunanlar için ise askerlik başvuruları ardından askere alma işlemleri sırasında unvanlarına veya mesleklerine göre kısa dönem yada Yedek subaylık askerlik yapabilmektedir. yeden subay askerlik öğretmenlikte bu tercihlerin arasında yer alır.

Asker öğretmenlik olma koşulları neler

4 yıllık fakülte mezunları askerliklerini yedek Subay olarak 6 ay kısa dönem, 12 ay asteğmen ya da 12 ay boyunca asker öğretmen olarak yapabilme olanağına sahiptir. kadrolu olarak Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak görev yapanlar için bu imkan tanınmıştır. Bu kişiler askerliğini yeden subay olarak yaparlar

Öğretmen askerlik kontenjanları belli oldu mu? Öğretmen askerlik yapmak isteyenler için kontenjanlar belli olduğunda yazımıza eklenecektir.

Paylaşın