Öğretmen Atamalarında Yeni Sistem

Milli Eğitim Bakanlığında görev almak isteyen  öğretmenlerin atamalarında yeni değişiklikler yapılıyor. Yeni yayımlanan öğretmen strateji belgesine göre öğretmen atamalarında uygulama değişiklikleri yapılacak. Öğretmen atamalarında yapılan değişiklikler neler? Öğretmen atamalarında strateji belgesi nedir? Öğretmen atamalar çoklu veri kayağı nedir işte detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimi yıl öğretmen atamalarına yapılan değişiklik ile sözlü mülakat getirildi. Atanan öğretmen adaylarının sözleşmeli alımlar ile sözlü mülakat sonrasında atanması ağırlık kazandı. MEB öğretmen atamalarında yapılan 2017-2023 yılı strateji belgesine göre daha önce değerlendirme için yapılan kriterlere yenileri eklendi.

Öğretmen strateji belgesinde aday öğretmen olabilmek için asgari puan şartının yerine getirilmesinden önce mesleğe girişleri için değerlendirmeyi esas alan seçme sistemi yapılacak. Adayların mesleğe alınmadan önce yeterliliğini belirlenmesinde lisans başarı puanı ürün seçki dosyası öğretmenlik uygulaması değerlendirilmesi mülakat gibi çoklu veri kaynağına dayalı olarak değerlendirilmeyi esas alan bir seçme yöntemi kullanılacak. Öğretmen atamalarında yapılan bu değişiklik, Lisans başarı puanın öğretmen atamalarında etkili olabileceği değerlendirildi. Öğretmen atamalarında daha önce getirilen mülakat ile birlikte bu yeni kriterin adaylar tarafından yeni atamalarda kullanılması bekleniyor.

Paylaşın