7 sene önce
7 sene önce

Dernekler Denetçisi Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan, dernekler ve federasyonların denetlenmesi görevlerini yürüten kadrolarda görev yapanların sınavla atandıkları meslek olan Dernek Denetçisi mesleğine giriş nasıl olunur? Dernek denetçisi olmak için ne yapmak lazım Hangi okul mezunları dernek denetçisi olur işte detaylar..

Dernek Denetçisi ne işi yapar?

Türkiye’de kurulan dernekler ile merkezi başka bir ülkede olup Türkiye’de faaliyet gösteren derneklerin denetlenmesi görevini dernek denetçisi yürütür.

Atanmaları

Bu kadroda çalışan memurlar İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığına bağlıdırlar. Atanmaları için Hukuk, Siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olanların KPSS A grubu kadrolardan hazırlanarak yeterli puan aldıkları taktirde mülakat sınavından başarılı olmaları gerekmektedir. Daire başkanlığının Ankara merkezli, İstanbul ve İzmir’de ise grup Başkanlıkları bulunur.

Eğitimleri

Kazanan adayların öncelikle 3 yıl Denetmen yardımcılığı görevinde bulunarak yeterlilik sınavlarından geçmeleri gerekir. Yapacakları Tez çalışmaları ve İngilizce yeterlilik sınavlarından başarı ile geçmeleri halinde Denetçi olarak atanırlar.

Paylaşın