7 sene önce
7 sene önce

Eczacılık Uzmanlık Sınavı EUS Nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilk defa gerçekleştirilecek olan EUS sınavı nedir? Eczacılık uzmanlık sınavına kimler girer? EUS başvuruları ne zaman? Sınavda hangi sorular sorulacak işte detaylar..

ÖSYM, EUS sınavı ile eczalık alanında uzmanlık eğitimi görmek isteyen,21 Ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan hükümlere göre ilk kez sınav açtı.

Sınavın yapılacağı tarihte belli oldu. Ankara’da uygulanacak olan sınav 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak. Sınava başvurular Ösym’nin resmi web sitesi üzerinden yapılacak. başvurular 13-21 haziran tarihileri arasında başvuru koşulları ile birlikte yayımlanacak.

Sınavda hangi konulardan sorulacağı konusunda detaylı bilgiler paylaşıldı. Mesleki soruların yer aldığı sınavda adaylara 100 soru yöneltilecek.  Analitik kimyadan 10 sru, Fizyoloji-Patoloji 6 , Biyokimya 6, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 4, Tıbbi Biyoloji 3, Halk Sağlığı 1,  Eczacılık Mevzuatı/Etik’ten 3,  Farmakoloji’den  8 Klinik Eczacılık 8 soru, Farmasötik Kimya 15 soru, Farmakognozi/Farmasötik Botanik 15, Farmasötik Teknoloji 15, Farmasötik Toksikoloji’den 6 soru sorulacak.

Paylaşın