6 sene önce
6 sene önce

2018 Yökdil Sınavı Ne Zaman?

Yödil sınavı yeniden yapılacak. Yökdil sınavı için başvurular ne zaman alınacak. Yökdil sınav puanı nerelerde kullanılabilecek?  Yök dil sınavı geçerlilik süresi

Ösym tarafından gerçekleştirilen YÖKDİL sınavının yoğun talep üzerine ikinci kez gerçekleştirilecek. Yabancı dil sınavı Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştiriliyor. Sınav sorularının hazırlanmasını Ankara Üniversitesi yaparken, sınav organizasyonu için Anadolu Üniversitesi tarafından yapılıyor.

Hangi dilde yapılacak.

Yabancı dil sınavının yapılacağı diller Fransızca, İngilizce ve Arapça dillerinde yapılacak. İkinci yök dil sınavına başvuru yapmak isteyenler akademik yeterlilik sınavı puanı olarak kullanabilecekleri alanlarda; lisans üstü öğrenimlerinde, doçentlik, sınavlarına başvurularda, yök dil puanını kullanabilirler.

Yökdil sınavı ne zaman?

Sınav başvuruları 30 Ocak – 7 Şubat tarihinde alınacak. Son başvuru süresi 7 şubat tarihinde bitecek. Sınav ise 5 Mart 2017 tarihinde yapılacak. Sınav toplamda 35 sınav merkezinde gerçekleşecek.

YDS sınavında başarılı olabilmek için en az doktora için 55 doçentlik için ise 65 puan almak gerekli olacak.

Paylaşın