4 sene önce
4 sene önce

Nasıl Ana Okulu Öğretmeni Olunur?

Anaokulu Öğretmeni olmak Çocukların okula başladıkları ilk yaşlar artık ilkokul dönemi yerine erken çocukluk dönemini kapsamaktadır. Birçok aile çocuklarının özel veya devlet okullarında okul öncesi eğitimi almasını istemektedir. Bunun için de en önemli ihtiyaç “Anaokulu Öğretmeni” dir. Peki anaokulu öğretmeni olmak için neler gereklidir? Nasıl ana okulu öğretmeni olunur? Ana okulu öğretmeni olmak nasıl bir duygudur? işte detaylar

2017 yılı itibariyle bir anaokulu diğer bir deyişle okul öncesi öğretmeni olabilmek için öncelikle on iki yıllık zorunlu eğitimi tamamlamış olmak gerekir. Hangi liseden mezun olduğunuzun pek bir önemi bulunmamaktadır.

Dört yıllık lisans eğitimi almak için;

Meslek liselerinin Çocuk Gelişimi Bölümünden mezunu olanlar okunacak olan bölüm kolaylaşabilir. Lise sonrası YGS ve ardından LYS TS1 sınavlarından yeterli puanı almanız gerekiyor.

Başka bir seçenek de sadece YGS puanı ile tercih yapılabilecek olan iki yıl ön lisans eğitimi olan “Çocuk Gelişimi Bölümü” dür. İki yılın sonunda DGS ile Anaokulu Öğretmenliği Bölümüne geçiş yaparak lisans eğitimi tamamlanabilir. Anaokulu Öğretmenliği Bölümünü okumak hiç de kolay değildir. Türkçe, matematik gibi derslerin yanında meslek dersleri de büyük önem arz eder. Bu derslere yeterli zamanı ayırmak da çok önemlidir. Örneğin; Oyuncak Yapımı dersi.

Bu derste kumaşları tanıyabilmek, doğru kumaşı doğru oyuncak uygulayabilmek, doğru renkleri yan yana getirebilmek, dikiş dikebilmek, kalıp hazırlayabilmek, yaratıcı olabilmek ve elimizdekilerden başka şeyler üretebilmek gereklidir. Eğer bilmiyorsanız iki katı çalışmak gerekecektir. Bu mesleğe sahi olmalıyım diyenler için, her şeyden önce yaratıcı ve açık fikirli olmaya ihtiyacınız var çünkü derslerin birçoğu uygulama ağırlıklı olacaktır.

Paylaşın