5 sene önce
5 sene önce

Taşeron İşçilerin Maaş Zammı ve İkramiye Tutarı Belli Oldu

Taşeron kadro düzenlemesinin tamamlanmasının ardından kamuda kadroya geçen taşeron işçilere müjdeli haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından geldi. Taşeron işçiler bilindiği gibi kadroya 2 Nisan 2018 tarihi itibari ile başladı. Taşeron işçilerin maaş zammı ne kadar olacağı da 13 Nisan tarihinde yeni yayımlanan yönetmelikte açıklandı.

Taşeron işçilerin maaş zammı ne kadar?

Taşeron işçilerin kadroya geçişi ile maaşlarına yüzde dört (4) zam getirildi. Bilindiği gibi kamuda çalışan işçilerin maaşları her ayın 15’inde ödenmekte. İşçilerin maaşlarında 15 Nisan tarihinde hesaplarına yatırılması gerekmektedir. Taşeron işçiler ilk maaşlarını aldılar.

375 sayılı KHK ile sürekli işçi statüsüne geçiş yapan işçilerin sosyal mali hakları hakkında yönetmelik yürürlüğe girdi. İşçiler çıplak maaşından yüzde 4 maaş artışı alacaklar. 2019 yılında isi toplamda % 8 zam yapılacak.

İşçilere ödenen sosyal yardımlar hangileri?

Taşerondan kadroya geçen işçiler; çocuk yardımı, yamak yardımı, taşıt yardımı, yakacak yardımı, direksiyon primi, silah tazminatı, öğrenim yardımı gibi sosyal ve mali haklardan yararlanırlar.

İkramiye ödemesi ne kadar?

Yeni yönetmelik ile Ekim ve Nisan ayında işçilere toplam 10 günlük ikramiye ödenecek. Bir yılı dolmayan işçilerin çalıştığı süre ile orantılı ödemesi yapılacak.

Paylaşın