6 sene önce
6 sene önce

19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü

19 Aralık inşaat mühendisleri günü 46. sı kutlanıyor.

Çeşitli meslek kuruluşlarının yılı değişik tarihlerinde kutlanan tarihlerden bir tanesi de dünya inşaat mühendisleri günü her yıl kutlanıyor. İlk olarak 1954 yılında meslek odasının kurulmasının ardından kuruluş günü le birlikte kutlanmaya başlanmıştır.

İnşaat mühendislerinin günü kutlaması azı meslek kutlamalarına göre çok fazla hatırlanmasa da meslek olarak önemi mesleklerin arasından yer almaktalar. Ülkemizde icraat mesleklerinin arasında önemli görevleri üstlendiklerinden hak ettiği yere gelmeleri için mutlaka daha yüksek bir katılım ile kutlamaların olması gerektiğine inanıyoruz.

İnşaat mühendisleri odasına kayıtlı olarak 100 bine yakın inşaat mühendisi bulunuyor. Üniversitelerin 50’ye yakın bölümünde ise inşaat mühendisi bölümü okutuluyor. Türkiye’de önemli bir sektörü  inşaat, neredeyse yüzde kırkını oluşturuyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’nin binaların hızla yükseldiğini düşünülürse yapısal bir sorunla karşılaşmamak adına bu meslek elemanlarının eğitimlerinin önemli olduğu görülmektedir. Meslek odasının ve meslek çalışanlarının denetimli olması da önemli görülmektedir.

19 Aralık 2017 inşaat mühendislerinin gününü kutlarız.

Paylaşın