6 sene önce
6 sene önce

2017 Mahalle Bekçisi Çalışma Saatleri ve Maaşları

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak alımları geçtiğimiz yıl başlayan mahalle bekçileri 2017 alımları devam ediyor. Mahalle bekçisi çalışma saatlerinin ve çalışma şartları hangi yönetmeliğe göre düzenlenir? 2017 mahalle bekçisi maaşları ve özlük haklarını merak eden bekçi adayları alımların devam ederken bu sorularına da cevap arıyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çalışma şekilleri ve ödenecek fazla mesai ücretleri hakkında yönetmelik bulunuyor. Ayrıca 772 sayılı Kanun yine bu meslek grubunun özlük haklarına ilişkin kuralları belirler.

Bekçiler ne zaman işe başlar?

İlgili yönetmeliğin hazırlanması kanunun 4. maddesine göre uygun olarak düzenlenmektedir. genel olarak güneşin batışından doğuşuna kadar görev alırlar. Güneşin doğuşu ve batışı farklılık göstereceği için saat olarak belirlenmesinde yetkili olan merci meslek amirlerinin ikişer ayda bir değişmek üzere mütalaası alınır. Çalışma saatlerinin değişmesinden bir gün önce duyuru ile duyurulur.

Bekçilerin maaş ve fazla çalışma ücretleri

Gündüz de çalıştırılabilen bekçiler güvenlik ve kamu düzeni gereksinimlerinde Vali yada kaymakamın emrine bağlı olarak çalıştırılabilir.  Gündüz fazladan çalışan görevlilere fazla çalışma ücreti ödenir. Fazla mesai ücretleri il genel meclisinde tespit edilerek ödemesi yapılır ve bütçede bekçi teşkilatı bütçesinde gösterilir.

Maaşları

Mesleğe yeni başlamış olan 11/1 derecesinde bulunan bekar bir mahalle bekçisinin 2017 maaşı 2911 Tl den başlar.

Paylaşın