6 sene önce
6 sene önce

2017 Temmuz Memur Maaşında Enflasyon Zammı

Kamuda çalışan memurların maaşlarına yılda iki kez yapılan zamlarla birlikte enflasyon farkı da hesaplanarak TÜİK tarafından açıklanan verileri esas alınarak zam yapılmakta. 2017 temmuz memur maaşlarında ne kadar enflasyon farkı ödenecek? Memur maaşlarının enflasyon farkı oranı ne kadar olacak?

Enflasyon farkı ne kadar gerçekleşti.

Tüik tarafından açıklanan verilere göre mayıs 2017 yılının bir önceki aya göre %0,45 oranında artış yaşandı. geçtiğimiz 2016 yılının Aralık ayına göre ise 6,18 oranında artış yaşandı geçtiğimiz yıl mayıs ayına göre farkı ise 11,72 oranında oldu.

Memurların 2017 temmuz enflasyon zammı ne kadar oldu?

memurların ve emekliliklerin maaşlarına enflasyon farkı yansıtılmasını öngören rakam geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşmeler ile ortaya çıktı. kamuda çalışan memurlara yılda iki kez yapılan zamlar ocak ve temmuz aylarında yapılıyor. Temmuz ayında kamu çalışanlarına ve emeklilere yüzde 4 zam yapılacak. Toplu sözleşmeye göre enflasyon artışının yüzde 3 ten fazla olması durumunda ise enflasyon zammı verilecek ve bu zam temmuz ayında maaşlara yatırılacak.  2017 yılının ilk 5 ayında yaşanan enflasyon farkına göre haziran ayında açıklanan enflasyon farkı yüzde iki ila yüzde dört arasında bir zam öngörülmektedir. Mayıs ayına göre düşünüldüğünde ve 6 aylık zama ilaveten yüzde 6 oranında zam öngürebilir.

Paylaşın