7 sene önce
7 sene önce

2018 Uzlaştırmacı Başvuruları Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı eğitimleri başvuruları ne zaman yapılacak. Her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl Kasım ayında başvurular alınarak 2017 yılında uzlaştırmacı listesi oluşturuldu. 2018 uzlaştırmacı başvuruları ne zaman yapılacak?  2017 uzlaştırma yönetmeliği ve kanunun yayımlanması sonrası uygulamada bazı değişiklikler yapıldı. İşte detaylar

Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı geçtiğimiz ayarda uzlaştırmacılık için yeni bir uygulama başlattı. Ceza Muhakemesinde uzlaştırmacılık için 08 Ağustos 2017 tarihli 30145 sayılı uzlaştırma yönetmeliği yayımlandı. Yeni yayımlanan yönetmelik ile 2018 yılında uzlaştırmacılık için eğitim alma şartı getirildi. Adalet Bakanlığın ayrıca duyurulacağı ilan ile eğitim vermesi için izin verilen üniversitelerde 48 saat yüz yüze devam zorunluluğu bulunan eğitimlere katılması zorunlu olacak.

Kimler uzlaştırmacı olabilir?

Uzlaştırmacı olabilmek için yeni düzenlemeye göre baroya kayıtlı avukatlar ile hukuk öğrenimi görmüş olan dört yıllık fakülte mezunları uzlaştırmacı olabilecek. Üniversitelerin İktisat, işletme, İİBF, Siyasal Bilgiler fakültelerinden mezun olmak, okudukları üniversitelerde  en az 2 tane hukuk dersi görmek şartları bulunuyor.

Uzlaştırmacı eğitimi veren yerler

Uzlaştırmacı eğitimi İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerde ve diğer ilerde Adalet bakanlığının izin verdiği üniversitelerin hukuk fakülteleri yapacak. Türkiye Barolar Birliği veya Türkiye Adalet Akademisine de eğitim izni verildi.

Uzlaştırma sınavı ne zaman?

Adalet bakanlığının yeni yayımlanan yönetmeliğine göre sınavın tarihi ne zaman yapılacağı ayrıca bir duyuru ile duyurulacak. Daha önceki yıllarda kasım ayında başvurular adliyelerde adalet komisyonlarına alınmaktaydı. Yeni yönetmelik yayımlanmasından sonra 6 ay içinde sınavın yapılacağı belirtiliyor. Örnek uzlaştırmacı sınavı soruları ve cevapları, kaç soru sorulacağı gibi konulara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Uzlaştırma ücret tarifesi yönetmelikte açıklandı. 2-3 kişilik taraflarda olumlu sonuçlanan dosyalar için 300-400 Tl arası olarak belirlendi. Ayrıca yapılan diğer giderler ve masraflarda karşılanacak.

Paylaşın