6 sene önce
6 sene önce

Acil Tıp Teknikeri Ne İş Yapar?

Kamu kurumlarında sağlık hizmetinde bulunan Acil Tıp Teknikeri (ATT ) ne işi yapar? Hangi bölüm mezunları bu mesleğe atanabilir? Acil Tıp Teknikerliği iş imkanları..

Görev alanları

Sağlık meslek liselerinde Acil Tıp Teknikerliği bölümü okuyanların atanabilecekleri mesleklerden biri olan ATT, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde,112 gibi acil yardım istasyonlarında acil polikliniklerde ve acil servislerinde, özel ambulans ve özel tıp merkezlerinde yoğun bakım ünitelerinin bulunduğu sağlık birimlerinde görev alırlar.

Lise sonrasında 2 yıllık Ağız Diş Sağlığı  Acil Yardım Teknikerliği  Adli Tıp Teknikerliği Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Ameliyathane Teknikerliği Cerrahi Teknikerliği Elektronörofizyoloji İş ve Uğraşı Terapisi  İş Sağlığı ve Güvenliği İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Sağlık Kurumları Yöneticiliği  Sağlık Kurumları Yöneticiliği (Açıköğretim)  Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümlerinden ön lisans tamamyalabilerler. Dört yıllık ise acil yardım ve afet yönetimi ile sağlık yönetimi lisans bölümlerini bitirebilirler.

Çalışma koşulları

Acil Tıp Teknisyenlerinin çalışma alanları hastanelerin acil servislerinde çalışırlar ve acil vakalar müdahale koşullarında görev alırlar. Vardiyalı çalışırlar.

ATT Maaşları 

2017 yılında lise mezunu acil tıp teknisyeni döner sermaye ile birlikte 2670 tl maaş almaktadır.

Paylaşın