Araştırma Görevlisi Olmak Nasıldır?

Araştırma görevlileri, 2547 sayılı Kanuna çerçevesinde tanımlanan meslek grubudur. Üniversitelerde görevi olarak araştırma ve bilimsel çalışmalar yürütürler. Yüksek öğretim alanında eğitimler verirler. Eğitim yardımcılarıdırlar.

Araştırma görevlilerin alımları nasıl yapılır.

Üniversitelerde araştırma görevlisi olma isteyen adayların merak ettiği sorulardandır. 657 sayılı kanunu 48. Maddesinde Araştırma görevlilerin başı şartları belirtilmiştir. Lisans eğitimini tamamlamış adaylar arasından Akademik Lisans Sınavından en az 70 ve üzeri puan almış adaylar arasından, 35 yaşını doldurmamış, Yabancı Dil sınavına girerek eş değer puanlardan 50 puan almış olan adaylar başvuru yapabilir. Üniversiteler alım ilanlarında yukarıda belirtilen şartlar ile birlikte bazı şartları da getirebilmektedir. Örneğin Yüksek Lisans bitirme şartı, bazı sınav ilanlarında Yüksek Lisans tezinin konusu şartlar arsında olabilmektedir.

Atama işlemleri

Araştırma görevlilerin atamaları 2547 sayılı Kanunun 33. Maddesine göre yapılır. Araştırma görevlilerinin sözleşmeleri 3 yıllık yapılmaktadır.

Paylaşın