6 sene önce
6 sene önce

Bedelli Askerlik 2018’de Çıkacak mı?

Son zamanlarda en çok askerlik çağına gelmiş olan ve bedeli askerlik 2017’de çıkacak mı diye merak edenler sosyal medyadan ve form siteleri üzerinden merakla bu soruyu sormakta. Çeşitli nedenlerle askerliği bir adım daha ertelemek isteyen fakat yaş sınırında bulunan çok sayıda genç için son gelişmeler neler? Bedeli rafa kalktı mı? yeniden gelecek mi?

2018’de bedelli çıkacak mı?

2017’nin son aylarına gelmişken bedelli askerlik için gündemden düşmüyor. Torba yasa ile bunun getirilip getirilmeyeceği konusunda beklentiler yüksek. İlk olarak Ankara kuşu adlı sosyal medyada yapılan bir paylaşım ile bekleyen gençleri heyecanlandırmıştı. Yıl sonuna kadar olmasa da büyük olasılıkla 2018 yılında gündeme tekrar gelecek olan bedelli hükumetin gündeminde. Bedelli askerlik nedir? her Türk genci için zorunlu olan vatan hizmetinde devletin çıkarttığı yasa ile bedel karşılığında bu hizmetten muaf duruma gelmesi demektir. En son 2014’de çıkartılan bedelli yasası 2017’de yada 2018’de çıkartılıp çıkartılmayacağı belirsizliğini koruyor.

En son ne zaman çıkmıştı.

2014 yılındaki 35 bin tl ödemeli olan uygulamada daha sonra 18 bin TL olarak düşürüldü. üzerinden 3 yıl geçmesinden dolayı yeniden gündeme gelmesi an meselesi olacak. Geçtiğimiz günlerde bakan Mehmet Şimşek bedelli konusunun şu an gündemde olmadığını aktarmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son zamanlarda asker kadrosunun azalması nedeniyle ciddi mana da asker ihtiyacının bulunduğunu belirterek çalışmanın bulunmadığını belirtmişti.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

  • Asker

    22 Kasım 2017 - 21:09

    Bedelli askerlik çıkacakmış Bakan Canilik açıklama yaptı yok diye ama her yok denildiğinde çıktı 2014de de çok yalanlandı