7 sene önce
7 sene önce

Çalışan Annelerin İzin Hakları

İş hayatında çalışan kadınların iş yaşamının yanında, aile olmaya ve bakıma muhtaç olan bebeklerini çocuklarını büyütmeye de ihtiyacı bulunmakta. çalışan anneye doğumda ne kadar izin verilir. Doğum öncesi izin süresi ne kadardır. Doğum sonrası izin süresi ne kadar. Doğum öncesi izin süresi doğum sonrasına aktarılabilir mi işte detaylar.

Doğum izninde yasal süreler

Hamile olan kadınların hamilelik sürecinden itibaren rutin kontrolleri ve muayeneleri için iş verenin  gerekli izinleri vermek zorundadır . Hekim raporu ile doğum öncesindeki 8 hafta ile birlikte doğum sonrasında ki 8 hafta olmak üzere 16 hafta  yasal izin vardır. Hekimin gerekli gördüğü hallerde doğum öncesi ve doğum sonrası izinler hekimin gerekli gördüğü durumlarda uzatılabilmektedir. hekim raporu ile 8 haftalık süreç hamile bayanın durumu iyi ise bu süreç 3 haftaya kadar indirilebilmektedir. Kullanılmayan bu iznin doğum sonrasındaki süreye aktarılabilir.

Süt izni kaç saat kullanılır?

Doğum sonrası 8 hafta ve aktarılan izinler yetersiz kalması durumunda anne 6 ay aylıksız izin hakkını kullanabilir. Doğum sonrasında çalışmaya başladığı andan itibaren çocuğun 1 yaşına kadar gelmesine kadar geçen sürede her gün 1.5 saat emzirme  süt izni kullanılabilmektedir. 1,5 saatlik süreyi işçi kendi istediği gibi değerlendirebilmektedir.

Paylaşın