Fizik Öğretmeni Alımları

Fizik öğretmenliği dört yıllık Lisans bölümünü bitiren öğrencileri meslek yaşamlarına Milli Eğitim bakanlığında yada özel kurumlarda fizik öğretmeni olarak görev yaparak devam edebilirler. 4 yıllık Lisans Fizik bölümünden mezun olanların öğretmen olabilmeleri için formasyon almaları gereklidir. Akademik kariyerlerine Üniversitelere Yüksek Lisans başvurusunda bulunarak Araştırma görevlisi olarak başlayabilirler. Fizik öğretmenine benzer meslekler arasında kimya öğretmeni ile biyoloji öğretmeni bulunur.

Fizik öğretmenliği alımları

Fizik öğretmeni atalarında MEB 2017 yılında yatığı kontenjan listesine göre 239 Fizik öğretmeni atması yaptı. Fizik öğretmeni daha önceki yıllarda 2016 yılı Ağustos atamalarında 400 civarında alım gerçekleştirdi.  özel sektörde Fizik öğretmeni alımı yapmakta.

Fizik öğretmeni maaşları

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan Fizik Öğretmeninin maaşları, yeni başlayan ev bekar bir fizik öğretmeni, Nisan ayında 2639 Tl civarında maaş alır. Özel sektörde çalışan Fizikçiler tecrübe ve yaşa bağlı olarak Maaşları ise 3500 e kadar çıkabilmektedir.

Paylaşın