6 sene önce
6 sene önce

Hava Trafik Kontrolörü Ne İşi Yapar?

Hava araçlarının emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli bir ol sahibi olan hava trafik kontrolü görevlilerinin görev tanımı nedir? Hava Trafik Kontrolörü maaşları ne kadar? Hava Trafik Kontrolörü olmak için ne yapmak lazım. Maaş ve özlük hakları ile yaptığı görevler haberimizde.

Devlet Hava Meydanlarının uçak seferi yapan hava limanlarında ve işletmelerinde yapılan alımlar ile istihdam edilen personellerden olan Hava Trafik Kontrolörü pilotlarla telsizler vasıtasıyla irtibat kurarlar. Hava limanlarında trafik akışının sağlanmasında, uçuşa kalmasında ve uçağın inişlerinde tüm uçakları koordinali bir şekilde uçuşunu sağlamakla görevlidirler.

Hava Trafik Kontrolörü Görevleri

Görev yapılan yere göre bazen 30 uçaktan bazende 10 uçaktan sorumlu olarak görev yaparlar. Radar teması kurulması için hava aracıyla temas halindedirler. Uçakların hareketlerini yönlendirirler uçağın yükselmesi yada alçalmasında yön verirler hava durumlarını takip ederek uçuşlar için aksaklık olmamasında ilgi akışını sağlarlar terminalin sevkinden ve idaresinden sorumludurlar.

Paylaşın