7 sene önce
7 sene önce

İnfaz ve Koruma Memuru Harçlıkları Ne Kadar?

Adalet Bakanlığına Bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün atama ve naklinden sorumlu olduğu ceza evleri personellerinden İnfaz ve Koruma memurlarının ilk atamasının yapılması için KPSS sınavına girerek 70 puan üzerinde almaları gerekir. Girdikleri mülakat sınavından başarılı olan adaylar ise İnfaz ve Koruma Memuru öğrenci olarak Personel Eğitim Merkezlerinde eğitime alınarak staj döneminden geçerler. Memur adayları öğrencilik döneminde harçlık almaya başlarlar ve atandıklarında ise memur maaşı almaya başlarlar.

İKM öğrenci harçlıkları hesaplanması

İnfaz ve Koruma Memurları yani gardiyanların hizmet öncesi öğrenimlerinde alacakları maaşlar kanunda belirtilen gösterge rakamlarının memur aylık kat sayısı ile çarpımından çarpılmasıyla bulunur. Bu rakamlar üzerinden damga vergisi kesintisi yapılır.

Ne kadar harçlık alırlar?

İnfaz ve koruma memuru 2017 yılında ilk altı ayında alacağı harçlık net olarak 309 Tl olarak hesaplanmıştır. Gardiyanların -İKM- 2017 ikinci döneminde alacağı harçlık tutarı ise 322 Tl olarak belirlenmiştir. İkinci altı ayda memur enflasyon oranından yapılacak olan artışlara bağlı olarak değişebilecektir.

Paylaşın