6 sene önce
6 sene önce

İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcısı Alınacak

Yeni yayımlanan yönetmelik ile yeni kurumlar arasında bulunan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunda istihdam edilecek uzman personeller alınacak. 11/11/2017 tarihili resmi gazetede yayımlanan yönetmelik Kurumun bu personel hakkında yapılacak olan atamaları ve insan hakları ve eşitlik personel görev tanımları yapıldı.

2012 yılında 6332 sayılı kanun ile kurulan ve eski adıyla  Türkiye İnsan hakları kurumunun yeni yapılanması 6701 sayılı Kanun ile yapıldı. TİHK, yapılandırılmasından sonrası 11 üyeden oluşan bir kurul halini aldı.

İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcılığı başvuruları 

İnsan hakları ve Eşitlik Kurumuna alınacak olan personel duyuruları sınavdan 30 gün öncesinden yayımlanacak. Devlet Personel başkanlığı İnternet sitesi üzerinden yayımlanacak ilan ile asgari puanla başvuruda istenilecek olan belgeler kadro sayısı ilan edilecek. Yaş şartı bulunacak mı? Bu kadroya atanacak olan personel için 35 yaş şartı istenecek. 657’nin 48 maddesi şartlarını taşımaları 4 yıllık fakültelerden iktisat ve idari bilimler fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilecek. Adaylara yazılı bir sınav yapılacak daha sonra girdikleri mülakat sınavından da başarılı olmaları ile atamaları yapılacak. Yeni alımlar ne zaman olacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

TİHEK uzmanı görevleri

Kurumun görev alanına giren mevzuatların geliştirilmesinde ve inceleme araştırma yapılmasında görevli olacaklar. Yurt dışı ve yurt içinde farklı toplantılarda ve görevlerde bulanacaklar.

İnsan Hakları ve Eşitlik uzmanı maaşları | TİHEK uzmanı olmak için ne gerekli?

Bilindiği gibi 2016 yılında yeniden yapılandırılan kurum lan İnsan hakları ve eşitlik kurumunda yeni istihdam edilecek personeller için atamalar gerçekleştirilecek. Yakın zamanda atama yapılması planlanan kadroya DPB sitesinden duyurulacak. Yeni başlayan bir uzman yardımcısının maaşı 9/1 derecesinde iken 3700’den daha fazla maaş almaktalar.

Uzman kadrosuna atanabilmek için tezinin kabul edilmesi yeterlilik sınavından geçmeleri YDS’den C düzeyinde puan almalar gerekli olacak.

Paylaşın