7 sene önce
7 sene önce

İstifa Eden Memur Emekli İkramiyesi Alır mı?

Kamu görevinde bulunan memurların devlet memurundan kendi istekleri çıkma hakları bulunur. İstifa etmek isteyen memur ne yapması gerekir. istifa eden memurun alacağı tazminatlar nelerdir?

Memurların istifa etmesinde izlemesi gereken aşama. Öncelikle kendi kurumlarında dilekçe ile başvurmaları gereklidir.Dilekçelerin kabulunu bekleyerek istifa edebilirler. Olağanüstü nedenlerle istifa edenler ise bu süreyi beklemelerine gerek yoktur. 10 gün işe gitmeyenlerde kamu görevinden çekilmiş sayılır.

Memurun istifası ile 5434 sayılı emekli  sandığı kanunda yer alan hükümlere göre Devlet memurunun istifası halinde ikramiye kazansa da dahi aylık bağlanmadığı sürece emekli ikramiyesi verilemez denilmektedir. İşçilerin istifa etmesi haline ikramiye verilir mi? kamuda çalışan işçilerin istifalarında kıdem tazminatını almaya şeklinde görevden ayrılanlar tazminatlarını alabilirler.

1475 sayılı iş kanunda belirtilen hükümlerde memurun istifa etmesinde geçerli bir mazeret bulunmaması halinde kıdem tazminatlarının verilmemesi belirtilmiştir. İşçilerin istifasında ise aynı durum geçerli olmaktadır.

Paylaşın