7 sene önce
7 sene önce

İstifa Eden Memur Sağlık Yardımından Faydalanabilir mi?

657 sayılı kanun kapsamında görev yapan ve istifa eden memurlar, görev yaptıkları işten ayrıldıkları süreçten itibaren 10 gün süre ile Sağlık sigortası gereğince yararlanabilme imkânları bulunmaktadır. Memurlar 10 gün süre içerisinde, kendileri sağlık sorunları ile ilgilenebilmektedirler. Süre bitince yararlandıkları genel sağlık sigortası yerine kendi koşulları ile sağlık ve tedavi hizmetlerinden yararlanır.

Genel sağlık sigortası süresi bittiği takdirde, Eğer 90 gün, yani 3 ay süre ile sigortası devam eden memurlar varsa, bu hizmetten yararlanabilme şartları vardır.

Sağlık sigortasını bitirdiğinde ise. 10+90 süreçleri olursa ve bu süreçte biterse, aldıkları prim ile sağlık sigortasından yararlana bilecektirler. Kendine ve yakınlarına bakmak o hükmü kararı ile prim ile hallolacaktır. Eğer kişinin, 90 günlük sağlık sigortası yok ise bundan yararlanması, yine primi ödenmesi ile mevcut hale gelecektir. özetle; istifa eden memurlar, eğer borcu yok ise 90 gün daha bu sağlık sigortası altında sorunlarını kendi yükümlülüğü halinde yapabileceklerdir. Sözleşmeli olarak çalışan memur ve personellerin, ayrılması ile 10 gün daha sigortadan yararlanması mümkün olacaktır.

Paylaşın