7 sene önce
7 sene önce

Kitap Pataloğu Ne İşi yapar

Kamu kurumlarında çok duyulmayan TH kadro sınıfında yer alan Kitap pataloğu mesleği nedir? hangi kurumlarda çalışırlar nasıl kitap patoloğu olunur ?

Özlük Hakları

Arşiv ve kütüphanelerde görev yapan bu meslek grubu, 657 sayılı devlet memurları kanununa bağlı memurlardandır. Teknik Hizmetler sınıfında yer alan Kitap Patologları görev yaptığı arşivlerde veya kütüphanelerde kirlenmiş olan ve kırılmış olan kıymetli evrakları, kitapları, eserleri yeniden restore ederler. Görev yaptıkları kurumdaki eskiyen kitaplar üzerinde inceleme yaparlar. Mesleğin daha çok görev yaptığı kurumlar Kültür ve Turizm Bakanlıklarıdır. meslekte ilerleme olanakları ile bulunduğu kurumların açmış olduğu görevde yükselme sınavlarına girerler. Teknik hizmetler sınıfında bulunmalarına karşın Teknik Hizmetler sınıfına tanınan bazı haklardan mahrum kalmışlardır. 1 Derece farkı gibi imkanların bu meslekte görev yapan memurlara uygulanamamıştır.

Maaşları

9/1 derecesinde görev yapan bekar ve çocuğu olmayan kitap patoloğu 2.412 Tl Maaş alır. 1/4 derecesinde görev yapan 25 yıllık bir memurun ise 2872 maaşı bulunur.

Paylaşın