7 sene önce
7 sene önce

Maarif Müfettişleri Ne İşi Yapar?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve kamuya girişlerinde A grubu sınavlara girerek başarılı olmasıyla bu kadroya atanan Maarif müfettişlerinin kadro tanımları, aldıkları maaşlar ve görevleri.

Nasıl atanırlar?

Dört yıllık eğitim veren Eğitim Fakültelerinden Fen- Edebiyat Fakültelerinden Hukuk fakültelerinden İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinden ile İktisat, İşletme İlahiyat fakültelerinden mezun olanlar, KPSS sınavından aldıkları puanlarla yazılı ve sözlü sınavı geçmeleri ardından bu kadroya atanır. Milli Eğitim bakanlığında Öğretmenlik kadrosundan bulunan öğretmenlerin 8 yıl hizmeti bulunmaları şartı ile girecekleri sınav ile Maarif müfettişi olabilirler.

Müfettiş yardımcıları kadrosuna ilk atamaların ardından 3 yıl yetiştirme dönemi iki yılında teorik 1 yılında ise yetiştirme eğitimleri sonrasında 6 ay içerisinde yeterlilik sınavlarından başarılı olmaları şartıyla müfettişlik kadrosuna atanırlar. Hizmet bölgeleri itibari ile görev yaptıkları illerde 3 ila 5’er yıl görev yaptıktan sonra başka bir hizmet bölgesine atamaları gerçekleşir.

Maaşları

Göreve yeni atanan maarif müfettişlerinden bekar çocuğu olmayan ve 9/1 derecesinde bulunan müfettiş 3 bin tl üzeri maaş almaktadır.

Paylaşın