7 sene önce
7 sene önce

Memur Annelere Esnek Çalışma Ne Zaman Gelecek

Çalışan memur annelerin merakla beklediği çalışmalardan olan esnek çalışma sistemi için son çalışmalar. Annelerin yarım gün veya iş veren tarafından belirlenen zaman aralığında çalışmasını ön gören yönetmelikte ne zaman yürürlüğe geçecek? Esnek çalışma nedir? memur annelerin çalışmalarını düzenleyen yönetmelik maddeleri neleri düzenliyor. İşte detaylar.

Çalışma ve Sosyal Güvenik Bakanlığının uzun süredir üzerine çalıştığı sistem olan esnek çalışma sistemi çalışan annelerin okul çağına kadar olan süre içerisinde çalışma saatlerinin düzenlenmesi için kısmi çalışmayı kapsıyor.

Doğum yapan memurlara mevcut olan 657 sayılı Kanuna göre doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta doğum izni verilebiliyor. Doğum sonrası iznin kısa olması ve çalışan annelerin bebekleriyle çok fazla zaman geçirmemesinden dolayı çalışan annelerin çalışma hayatında zorluklarla karşılaşmasına neden olmakta. Çocuğuna daha fazla zaman ayırmak maksadıyla da aylıksız izinler kullanmaktadır. Bu düzenleme ile çalışan annelerin çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmesinde ve iş hayatına daha iyi adapte olması hedeflenmiştir.

Paylaşın