7 sene önce
7 sene önce

Memura BES Zorunlu mu?

Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 yılının ilk ayından itibaren uygulanmaya başlandı. Ocak ayından itibaren kademeli olarak geçilen sistemde, ilk olarak özel sektörde 1000 ve daha fazla personel çalışan kuruluşlarda kayıt edildi. 250 ile 1000 arasında Personel çalışan işletmelerin Bireysel emeklilik kesintileri Nisan ayından itibaren kesilecek.  17.12.2016 tarihli Resmi gazete yayımlanan yönetmeliğe göre özel sektörde BES sisteminden ayrılmak isteyen çalışan işverene başvurmasıyla 10 gün içinde ayrılabilecek. Kesintileri ise iade edilecek.

BES kesintileri

1 Nisan ayı itibari ile kamuda BES kesintileri ve uygulaması başlanacak. Kamuda çalışan personelin Nisan ayı maaşlarından Bireysel emeklilik kesintisi otomatik olarak düşülecek. BES kesintisi ne kadar olacağı da belli oldu. Memurun maaşının %3 ‘ü BES’e kesilecek. Yani 93 tl ile 140 tl arasında olacak.

BES’te kalmak zorunlu mu?

Memura BES zorunlu mu? Kamuda çalışan personelin bireysel emeklilik kesintileri de 1 Nisan ayından itibaren başlayacak. Memurun BES kesintisi için 2 ay süre tanındı. Memur Sistemden 2 ay içerisinde çıkılabilecek. Mahalli İdarelerde ve KİT’ler de BES ne zaman başlayacak? Yeni Düzenleme mahalli idareler ve KİT çalışanlarında 1 Ocak 2018 de gelecek. BES in avantajları nelerdir? Bireysel Emeklilik sitemi ikinci emeklilik getiriyor. 10 yıl sistemde kalan Bireysel emeklilik sistemine emeklilik hakkına sahip olacak.

Paylaşın