Memurnews.net

Memuriyete Giriş Yaşı Kaçtır?

Devlet memuruna girecekler için alt sınır yaşı ile üst sınır şartına ilişkin şartlar nelerdir?

Memuriyete Giriş Yaşı Kaçtır?
Bu haber 03 Nisan 2017 - 23:53 'de eklendi

657 sayılı Devlet memurları kanuna göre kamu görevinde bulunan devlet memurlarının taşıması gereken şartlar belirtilmiştir.

Memur olmak için üst sınır şartı var mı?

Genel olarak kurumlar memur alım şartlarında üst yaş sınırlarını belirterek yaş sınırı koymaktadırlar. Üst sınır yaşları kurumlarda farklılık gösterir. ÖSYM’nin tercih işlemlerinde büyük çoğunluğunda üst sınır yaşı bulunmamaktadır. Kurumlar ayrıca açtığı sınavlar için üst yaş sınırı şartı bulunmaktadır.

Alt sınır şartı

Kamu kurumlarında başvurmak için alt sınır yaşı 18’dir. 18 yaşını tamamlayanlar memur olabilirler. Türk medeni kanunun 12. maddesinde yer alan kazai rüşt kararı olanlar ile bir meslek sanat okullarından mezun olanlar 15 yaşını doldurmaları halinde memur olabilir. Başvuru yapacağı kadronun tercih işlemlerinin yapıldığı son günü itibari ile kazai rüşt kararının alınması gereklidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER