7 sene önce
7 sene önce

Memurluktan Çekilme Nasıl Olur?

Kamu görevinden bulunan devlet memurları bulundukları görevden çekilme işlemleri nasıl olur? Hangi davranışların yapılması memurluktan çekilme sayılır?

Memurların devlet memurluğuna girişleri 657 sayılı devlet memurları kanununa göre yapılmaktadır. Devlet memuru olmak için sayılan bazı şartlar bulunmaktadır. Devlet memurlarının kamu görevinde bulunmaları kendi istekleri ve talepleri ile yapılabilmektedir. Kimse devletin yaptırım gücüne bağlı olarak kam görevi yapmak mecburiyetinde bulundurulamayacaktır. kamu görevinde bulunan devlet memurları da kamu görevinde bazı istisnai kadrolar hariç görevden çekilmelerinde herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. kamu görevinde hangi hallerde çekilme yapılabilir.?

Memurluktan istifa

Devlet memurluğun sona erme sebeplerinden bir tanesi müracaatta bulunarak istifa etmektedir. 657 DMK’da istifa olarak nitelendirilmeyen bu işlem kamu görevinden çekilme olarak 657’nin 34. maddesinde yer almıştır.

10 gün işe gelememek

Mazeretsiz kurumdaki görevini terk eden memurunda kamu görevinden çekilmiş sayılmaktadır. müstafi yani çekilmiş sayılmak için mazeretsiz olarak 10 gün kesintisiz görevin terk edilmiş olması halinde uygulanır.

Paylaşın