6 sene önce
6 sene önce

Memurun Yaz Kıyafet Uygulaması Başladı

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personellerin kılık kıyafetini düzenleyen yönetmeliğe göre yılda iki kez değişen uygulama bulunur. Bu uygulamalar yaz ev kış kıyafet uygulaması olarak geçmektedir. 15 mayısta yaz kıyafet uygulamasına geçildi mi? 15 mayıs işe kravatlı mı gidilecek? 15 mayıstan sonra kravat takma zorluluğu var mı gibi memurların aklındaki soru işaretlerini derledik.

2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre 15 mayıs tarihi ile 15 eylül tarihleri arasında yazlık kıyafeti giyilebilir denilmektedir.

Yaz kıyafet uygulaması nedir?

Yaz kıyafet uygulamasında kamu kurumunda bulunan sivil memurların yönetmelik çerçevesine göre ceketsiz uzun yada kısa gömlek ve kravatsız çalışırlar.

Bazı kurumlarda makam odasında ve dışarıda aynı uygulama geçerli olacak mı bir makama girerken de ceketsiz mi girilecek konusunda tereddüt yaşansa da genelge açıkça belirtilen makam odalarında da yaz uygulaması çerçevesinde kıyafet uygulanır . Fakat resmi törenlerle ilgili tereddüt devam etmektedir. Genelge yada yönetmelikte açıkça belirtilmemiştir.

Kıyafetleri özel kanunla düzenlenenler

Sivil memur haricinde iş yerinde üniformalı bulunan memurlarda kendi özel kıyafet yönetmelikleri kapsamında belirtilen uygulama çerçevesinde kıyafet giyerler.

Paylaşın