6 sene önce
6 sene önce

Milli Yas Nedir? Milli Yası Kim İlan Eder?

Türkiye 27 Kasım 2017 tarihinde bir gün milli yas ilan edildi. Mısır’da cuma günü 305 kişi yaşamını yitirdi.  Ülkede yapılan terör saldırısında hayatını kaybeden 27’si çocuk olmak üzere 305 kişi için alınan karara göre ülkemizde ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilecek. Ulusal yas nedir? Ülkemizde milli yas ilan eden kurum hangisidir? En çok merak edilen soruların başında gelmektedir.

Milli yası kim ilan eder?

Ülkede yaşanan elim olaylar, derinden üzen acı hadiseler karşısında ulusal yas ilan edilmektedir. Halkın tamamında yerine getirilir. başka ülkelerde yaşanan olaylar nedeniyle de ülkemizde yas ilan edilebilir. Milli yas ilan etme yetkisi Yas kararını Dış işleri Bakanlığının teklifi üzerinde Başkanlık yerine getirmektedir.

Kanunen Türk bayrağı nerede hiçbir zaman yarıya indirilmez? Yas ilan edildiğinde bayraklar Anıtkabir ve TBMM’de yarıya indirilmez. Bu kurumlar haricindeki tüm kurumlarda yas nedeniyle bayraklar yarıya indirilir. 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu’nun 24. maddesinde yine bu düzenlemeler yapılmıştır. Hangi kurumlarda bayrakların yarıya kadar indirileceğini belirlemekte yetkili kurumda yine Başbakanlıktır.

Bugün bayraklar neden yarıya indirildi?

Mısıra geçtiğimiz cuma günü 305 vatandaşın hain terör saldırısı ile yaşamını yitirmesi nedeniyle ülkemizde bir günlük yas ilan edildi. Bu sebeple bugün bayraklar yarıya indirildi.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

  • Taner

    26 Kasım 2017 - 21:29

    Allah rahmet eylesin