Okul Öncesi Öğretmenliği Nasıldır?

Okul öncesi öğretmenliği Milli Eğitim Bakanlığında ve özel kreşlerde görev alırlar. Yaptığı görevler neler? Atanmaları nasıl oluyor? Maaşları ne kadar? işte detaylar

Okul öncesi öğretmeni ne iş yapar?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okul öncesi gruba eğitim veren öğretmen grubudur. Ana okullarda çalışabilirler. Özel eğitim veren kreşlerde çalışabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda da bu alanda atamalar yapmakta. halk arasında ana sınıfı öğretmenliği olarak bilinmektedir.

Okul öncesi öğretmenliği maaşları,

Okul sonrası Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşlerde başlayan okul öncesi öğretmenleri, 2500 tl ve 3500 tl aralığında maaş alırlar. Özel sektörde çalışan ana okul öğretmenleri  1.400 tl ile 2.000 tl arasında maaş alırlar.

Okul öncesi öğretmenliği atamaları

Milli Eğitim Bakanlığının alımlarında en çok yer verdiği branşlar arasında yer alır. KPSS puanı ile atama yapılır. Geçtiğimiz yıllarda 2.000’e yakın atama yapılmıştır. KPSS puanlarının 2016 yılında 76,75 puana kadar düşmüştür. Lisans bölümün de okumak isteyen öğrenciler LYS sınavında 225 ile 485 puan aralığında puan alması gereklidir.

Paylaşın