6 sene önce
6 sene önce

Otomatik Bireysel Emeklilik İptalinde Yaşanan Sorunlar

Geçtiğimi Nisan ayından itibaren kamu personellerinde otomatik olarak kesilmeye başlanan ve belli şartlara göre cayma hakkı bulunan bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır? kademeli olarak özel sektörde de öncelikli büyük ölçekli işletmelerin geçilmesi sağlanarak daha sonra sırasıyla küçük ölçekli işletmeleri sisteme dahil edilirken besten çıkma şartları neler diğer merak eden tüm çalışanları ilgilendiren bes’te yaşanan sorunlar..

BES’te yaşanan sorunlar neler?

Bireysel emeklilik sisteminde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi cayma – iptal hakkını kullanmakta yaşanıyor. Kamu kurumların yada işletmelerin anlaşmış olduğu bankalar besten cayma hakkını kullanırken bazen iptal başvurusu alamıyor. Bes iptali yapılan personelin ikinci ay tekrar bes kesintisi yapıldığı ve cayma hakkını kullanırken gerek bankaların sistemi tam oturtamamasından kaynaklanan sorunlarla karşılaşmakta.

Sorunların bir çoğu bankalardan kaynaklandı.

Zorunlu bireysel emeklilik kesintilerin iptalinde yaşanan sorunların bir çoğu bankaların iptal işlemleri ardından yeniden kesinti yapmasıyla yaşandı.

Besten ne zaman maaş alınmaya başlanacak?

Otomatik bireysel emeklilik sistemine 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını geçenler maaş almaya başlayacak

Bes devlet katkısı ne kadar?

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı yüzde 25 oranında olacak. İkinci ayın sonunda sistemden çıkmayanlara 1000 tl katkı yapacak Beste emekli lalar birikimlerini gelir sigortasına yatıranlar içi yüzde 5 destek sağlanacak.

Paylaşın