7 sene önce
7 sene önce

Sağlık Personeli Lisans Tamamlaması Nasıl Olur?

Sağlık ön lisans mezunu sağlık personelinin en çok merak ettiği konulardan olan lisans tamamlama nasıl yapılır? Hangi bölümlere lisans tamamlama yapılır başvurular nereye yapılır?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen lisans tamamlama E- devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Sağlık personeli lisans tamamlaması için,  öncelikle belirli saat aralıkları ile başvuru yapılacaktır. Başvuru zamanı geldiğinde ise, adaylar mezun oldukları üniversitenin mezuniyet ortalamasının 4 ila 5 lik olduğu takdirde, ortalamasının hesaplanması gereği, bunun sonucunda 100 not alınınca eşdeğer olması gerektiği vurgulanır. Adaylar lisans için en fazla 20 tercih yapabilmektedirler. Yerleştirme makamına ve sistemine göre ise, adayların ön lisans not ortalaması 2 ile çarpılarak, yüksekten düşüğe, puan sıralaması yapılır. Tamamlama sürecindeyse adayın puanı 1 ile çarpılarak yerleştirme sürecinde, hesap yapılıp alınır.

Yerleşme

Adayların yerleşme işlemelerinde mezuniyet notu ile tarihine göre yerleştirilecektir. Diplomasına göre kayıtları yapılacaktır. Kendini aldırmak suretiyle yanlış yazılar beyan eden kişiler deneme surecinden geçince başvurusu kabul olmayacaktır. Ücret işi ise, bakanlar kurulu tarafından yer almadığı için kişinin, lisans programına göre ücret ödemesi yapılacaktır.

Paylaşın