7 sene önce
7 sene önce

Sözleşmeli Çalışan Personelin izin Hakları

Kamu kurumlarında 4/B yani Devlet Memurları kanunun 4. maddesi B hükümlerince istihdam edilen personele sözleşmeli personel denir. Sözleşmeli olarak çalışan personel yıllık sözleşme imzalanarak çalışır. Sözleşmeli personelin izin hakları da Sözleşmeli Personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar yönetmeliğinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Sözleşmeli personel yıllık izin süresi

Sözleşmeli olarak görev yapan personel yıllık izinlerini o yıl içerisinde kullanmak zorundadır. İzin hakları devredilmez. İlk on yıl içerisinde 20 gün izin kullanırlar. 10 yılı geçen sözleşmeli personel ise 30 gün izin hakkına sahiptirler.  Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan sözleşmeli personel ise yaz tatilinde izinli sayılırlar.

Diğer izin hakları 

Doğum yapacak olan sözleşmeli personele doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası ise 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilir. Emzirme izini ise 1 yaşından küçük çocuklar için günde 1.5 saattir. Eşi doğum yapan erkek personele 2 gün babalık izni verilir. Kendisinin veya çocuğunun evlenmesi babasının eşinin, kardeşinin vefat etmesi nedeniyle verilen ölüm izni ise 3 gündür.

Paylaşın