7 sene önce
7 sene önce

Yabancı Dil Tazminatı Kimlere Ödenir?

Kamu Kurumlarında çalışan memurlara ödenen yabacı dil tazminatları 657 sayılı DMK, 3269 sayılı Erbaş uzman kanunu , 2802 Hakimler Savcılar Kanunu 2914 Yükseköğrenim personeline ilişkin kanun hükümlerde yabancı dil tazminatlarının verilmesine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

Yabancı Dil Tazminatının Miktarlarına İlişkin Esaslar” yönetmeliğinde ise Yabancı Dil Tazminatlarına ilişkin hangi dillere tazminat verileceği, hangi puan aralığında ödemeler yapılacağı ve hangi meslek memurlarına yabancı dil tazminatı verilebileceği belirtilmiştir.

YDS hangi dillerde yapılır

Yabancı Dil tazminatı ilgili yönetmeliğin 4. maddenin 1. Fıkrasında belirtilen dillerden “Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca” dillerinden bir tanesine girilen YDS sınavından alınan puana göre verilir.

YDS sınavı ne zaman yapılır

Yılda iki kez yapılan YDS sınavına ilk sınavda tüm diller için yapılırken ikinci sınav olan sonbahar döneminde de sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılır.

Kimlere ödenir

Yabancı dil tazminatı ödenecek olan personeller Hakim ve savcılar, Mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, Daire Başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (TSK da yarbay ve daha üst rütbelilere), Üniversite öğretim elemanları, Öğretmenler, Mütercim ve tercümanlara ödenir.

Paylaşın