6 sene önce
6 sene önce

Zabıta ve İtfaiye Alımında Yaş Sınırı Değişti

Mahalli idarelere alınacak olan personel ilanlarında yeni değişiklik ile karşımıza çıkacak. Zabıta ile itfaiye alımlarında İçişleri Bakanlığından izin alınması zorunlu olacak. mahalli idareler personel alımı yönetmeliğinde yapılan yeni değişiklik ile yaş şartı da değişti Zabıta alımında yaş şartı kaç oldu. Daha önce zabıta olabilmek için 25 yaş şartı yeterli iken yeni değişiklik ile artık zabıtalık mesleğine yapılacak ilanlarda yaş sınırı 30 olacak. İtfaiye alımlarında yaş şartı. Belediyelere bağlı itfaiye alımlarında yeni yönetmelik değişikliği sonrası yaş sınırı değişti. Yeni alımlarda en az 30 yaşını doldurmuş olmak şartı getirildi. Yönetmelik değişikliği ile personel alımı bekleyen adaylara umut oldu.

Yeni düzenlemede yapılacak olan alımlara ait üç farklı yönetmelik yayımlandı. 14 kasım 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan yeni yönetmeliklere göre;

itfaiye ve zabıta alımında yaş sınırı kaç oldu?

Belediye İtfaiye Yönetmeliğinde yeni değişiklikte belediyelerin yeni atma yapmasını planladığı unvanlar kadrolar ve sayıları içişleri Bakanlığına bildirilecek. Sınava başvurmak isteyenler ile diğer kamu kuruluşlarından itfaiye memurluğuna geçmek isteyenlerin 30 yaşını aşmamaları gerekli olacak

Belediye zabıta yönetmeliğindeki değişikliklerde ise yeni başvuracak adaylar en az 30 yaşında olması gerekecek. Diğer kurumlardan zabıta memurluğuna geçmek isteyenler için yaş sınırı 35 olacak.

Başvuru şartları

Ayıca mahalli idareler sınav ilanları için İçişleri bakanlığından gerekli izin alınacak. DPB resmi İnternet sitesinden de başvuru şartları ile birlikte 15 gün öncesinden duyurulacak. Diğer yandan her iki sınav için boy ve kilo şartları da bulunuyor. erkek adaylar için  boy şartı 167 cm, bayan adaylar ise 160 cm olacak. İtfaiye eri alımlarında sürücü belgesi şartı da aranıyor.

Paylaşın