6 sene önce
6 sene önce

Memura Sakal Serbestliği Var mı?

Devlet memurları 657 Sayılı Kanunun ek madde 19’a göre kanun, tüzük ve yönetmeliklerin tarif ettiği kılık kıyafet kurallarına uygun alarak iş yerine gelmek zorundadırlar.

Kıyafet yüzünden verilen disiplin cezaları

Belirlenen kılık kıyafete uymayanlar; 657 DMK’nın 125. Maddede belirtilen, görevinde ve davranışlarında dikkatli davranmayanlar hakkında uygulanan Uyarma cezası ile disiplin cezası verilirler. 125/A g bendinde belirlenen kılık kıyafet hükümlerine aykırı davranmak hükmüne uymayanlara bu  maddesi gereğince işlem yapılır.

Bayan ve Erkek memurların giyimleri nasıl olur?

11 Kasım 2016 tarihide değişin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personelin Kıyafetine ilişkin yönetmeliğin bazı hükümlerinde değişiklikler yapıldı. TSK personeli de bu yönetmelik kapsamına dahil edildi. 2. Maddenin 2. bendinde Kadın personelin kot pantolonlar giymeleri ve açık yakalı gömlekler yada kolsuz gömlekler, bluzlar ve strech giymeleri yasak. Etek boyları dizden yukarıda olamayacak ve yırtmaçlı giyemeyecekler terlik tipi ayakkabılar giyemeyecekler. Erkekler ise sakal bırakamaz.  Bıyıkları tabi olarak üst dudak hizasını geçmeyecek şekilde kesilir. Kravat takarlar ve kravatı örtecek kıyafet olmamalı temiz ve düzgün kıyafetlerle bina içinde baş açık olmalıdır. Çorapsız, gömleksiz, kravatsız dolaşamazlar.

Özetle memurun sakal serbestliği yoktur. Madde 5 – 2. bendinde yer alan hükümlerin değişmesi için çalışmalar var mı? 2017 yılında memur kıyafet yönetmeliğinde değişiklikler yapılması ile sakal engelinin kaldırılması mümkün olacaktır. yapılan yönetmelik değişiklikleri ile bayanlarda ise kot pantolon  giymeleri mümkün olacaktır. Erkek Personelinde kıravat özgürlüğü yapılması mümkün olacak.

Paylaşın

Yorumlar (4 Yorum)

 • k.y

  31 Mart 2017 - 10:54

  Artık çıksada şu özgülükler rahatlasak bize.. ne zaman çıkacak acaba?

 • Enver Altıntaş

  26 Nisan 2017 - 19:36

  Ya allah aşkına artık şu sakalı serbest bırakın ya.Kendimi çok tipsiz hissediyorum ve motivasyonum düşüyor sakallarımı kestiğimDe.Devlet büyüklerinden ricamdır degışirin şu yönetmeliği de artık mutlu olalım.

 • mustafa köylü

  12 Mayıs 2017 - 16:49

  Lütfen artık memurların kılık kıyafetlerindeki yasaklar kalksın. Kadınlar için getirilen serbestlik neden erkekler için de uygulanmıyor.

 • Sakalsızmemur

  30 Mayıs 2017 - 03:33