4 sene önce
4 sene önce

Öğretmen Atamalarında Güvenlik Soruşturması

Milli Eğitim Bakanlığına atanmak isteyen sözleşmeli öğretmenlerin ek atamalar ile yerleştirilen 1367 öğretmen için hangi işlemler yapılıyor. Öğretmen atamaları güvenlik soruşturması ne kadar sürer? Güvenlik soruşturmaları hangi kuruma gönderilir?

Milli Eğitim sözleşmeli ve kadrolu öğretmen atamalarında, sınavı kazanan ve mülakat sonrası yerleşmeyi hak eden memur adayları atanmak için güvenlik soruşturması geçirmektedirler.

MEB’in son atamaları olan 1367 öğretmen atamasında ek atamaların sonucu olarak öğretmen adayların atamaları Valiliklere gönderilerek  son kanun Hükmünde Kararnameler ile gelen güvenlik soruşturma yapılma zorunluluğu kapsamında haklarında güvenlik tahkikatı yapılmaktadırlar. Bu uygulama sebebiyle de öğretmen adaylarının soruşturmalarının tamamlanmasından sonra Valilik atamalarının yapılması sağlanacaktır.

Güvenlik soruşturması nedir?

Kişinin kolluk kuvvetleri vasıtasıyla haklarında aranmanın olup olmadığı, adli sicil kayıtlarının, haklarında herhangi bir sınırlamanın olup olmadığı, yıkıcı ve bölücü terör faaliyetlerinde bulunup bulunmadığı gibi araştırmaların mevcut adreslerde araştırılmasıdır.

Paylaşın