6 sene önce
6 sene önce

Özel Sektörde Ölüm İzni Kaç Gün?

4857 sayılı iş kanuna göre çalışan işçilerin mazeret izinlerinden olan ölüm izni kaç gün kullanılır? İş kanunun 45. Maddesi ve 55. Maddesinde düzenlenen izinlerden ölüm izinlerine göre işçinin anne, baba eş ve kardeşleri ile çocuklarının vefat etmesi durumunda 3 gün ölüm izni verilir.

İşçi ile işveren arasında çokça yaşanan uyuşmazlıkların izinler konusunda da yaşanmaktadır. İşçilerin işveren tarafından kullandırılmayan izinler için ücretin ödeneği belirtilmiştir. İşçilerin yıllık izinleri İş kanunda bir yıl sonraya aktarılmaz ifadesi yer almamaktadır. Aksine iş sözleşmesi bitiyorsa kullandırılmayan izinlerin ücretleri de işçiye ödenir. 1 yıl kadar çalışmış olan işçi yıllık izin hakkına sahip olur. İzin kullanacağı yerin uzak olması durumlarında işçiye yol izni verilmektedir. İşçilerin evlenme izinleri de 3 gündür. Yeni işe girmek isteyen işçi yeni bir iş bulması için iş arama izni verilir. İşverenin bu izni vermesi zorunludur ve 2 saatten az veremez.

Özel sektörde işçinin hangi yakınları için vefat izni verilir?

Çalışanın annesinin, babasının, kardeşinin, eşinin yada çocuklarının ölümünde 3 güne kadar izin verilmesi gereklidir. Çalışan işçinin yukarıda belirtilen yakınlarından farklı bir kişinin vefat etmesi halinde yıllın izin kullandırılmaktadır.

Paylaşın